Select Page

New York – Americké letectvo dnes z floridského Mysu Canaveral opäť vyslalo do vesmíru tajomný automatický miniraketoplán X-37B. Informoval o tom denník The Los Angeles Times. Ide o tretiu vesmírnu misiu takéhoto stroja. Jej účel a náklad miniraketoplánu sú opäť tajné. Naposledy iné zariadenia tohto typu známej tiež ako Orbital Test Vehicle strávilo vo vesmíre 15 mesiacov; z misie sa vrátilo tento rok v júni.

Americký automatický miniraketoplán X-37B na snímke zo 30. marca 2010.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Americké letectvo informuje o tom, kedy miniraketoplán vzlietol a kedy pristál. Všetky ostatné informácie sú utajované. Skúšky stroja preto vyvolali špekulácie napríklad o prípravách zbraňového systému na obežnej dráhe okolo Zeme, ktorý by napríklad mohol zneškodňovať nepriateľské satelity.

Pentagon opakovane uviedol, že miniraketoplán slúži len ako testovacie zariadenia pre iné technológie. Stroj je dlhý asi deväť metrov. Rozpätie krídel má približne 4,5 metra. Veľkostne zodpovedá asi pätine bežného raketoplánu a vo vesmíre vie získavať energiu pomocou solárnych panelov.

X-37B je druhým vesmírnym aparátom, ktorý dokázal bez posádky automaticky pristáť na letisku po ukončení vesmírnej misie. Primát sa pripisuje sovietskemu raketoplánu Buran, ktorý v automatickom režime absolvoval jediný let v roku 1988.

Americký miniraketoplán vyvinula spoločnosť Boeing. Do vesmíru ho vyniesla raketa Atlas V. Na misii by potom mal stráviť deväť mesiacov.

Do vesmíru teraz opäť letí miniraketoplán, ktorý uskutočnil vôbec prvý skúšobný let v roku 2010. Vtedy tam pobudol 225 dní.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!