Bratislava – Ľudia s hnedými očami sú vnímaní oproti modrookým ako dôveryhodnejší. S týmito závermi prišiel medzinárodný vedecký tím pod vedením Karla Kleisnera z prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. Nie je to však dané farbou očí, ale špecifickými črtami tváre hnedookých jedincov. Vedci už skôr skúmali súvislosť medzi farbou očí a vnímaním dominancie, ukázalo sa, že muži s tmavými očami pôsobia dominantnejšie.

Bádatelia predložili účastníkom výskumu fotky 80 mužov a žien, účastníci mali hodnotiť ich dôveryhodnosť na číselnej škále. Z tohto testu vyšli ako dôveryhodnejší jednoznačne hnedookí. Potom vedci farbu očí ľudí na fotografiách obrátili, ale aj s očami prefarbenými namodro boli pôvodne hnedookí vnímaní ako dôveryhodnejší. Ľudia so zelenými očami vraj v hodnotení skončili niekde medzi modrookým a hnedookým.

Podľa Kleisnera je to tým, že existuje vzťah medzi farbou očí a tvarom tváre, a dôveryhodnosť teda ľudia vnímajú skôr podľa špecifických rysov príznačných pre hnedookích. Medzi tieto črty patria širšie pery, väčšie oči, oválna brada a skôr užšia tvár. Už v roku 2010 vykonával Kleisnerov tím pokusy, z ktorých vyplynulo, že hnedookí muži sú vnímaní ako dominantnejší.

Kleisner ale upozornil, že výsledky treba interpretovať veľmi opatrne a porovnanie bude potrebné vykonať v ďalších krajinách.

Komentáre

komentare

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!