Rím – Vedci preskúmali zloženie tabletiek nájdených vo vraku lode starej 2000 rokov. Domnievajú sa, že išlo o liek používaný na liečbu očných infekcií. Ako vyplýva zo štúdie publikovanej v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, boli lieky prekvapivo dobre zachované.

Išlo o šesť tabletiek uložených v malej krabičke v lodi, ktorú používali pravdepodobne Rimania k obchodným cestám po Stredomorí. Vrak pochádzajúci z rokov 140 až 130 rokov pred naším letopočtom sa našiel v roku 1974 na morskom dne pri Toskánsku. Jeho obsah bol podrobnejšie skúmaný v 80. a 90. rokoch, ale na rozbor tabletiek v krabičke došlo až teraz.

„Použili sme veľmi jemný skalpel, ktorým sme získali veľmi malé častice a to sme analyzovali,“ povedala profesorka chémie z univerzity v Pise Maria Perla Colombiniová. Vo vzorkách boli obsiahnuté napríklad rastlinné i živočíšne tuky, borovicová živica a zinok. „Prekvapilo ma, že sme objavili toľko zložiek a že na to, ako dlho boli pod vodou, zostali zakonzervované,“ povedala Colombiniová.

Živica bola používaná pre svoje antibakteriálne vlastnosti, medzi tukmi bol olivový olej, ktorý sa v staroveku pridával do parfumov i liekov. Zo zloženia tabletiek chemici usudzujú to, že mohli byť určené na ošetrenie očí.

Analýza tabletiek zrejme pomôže ujasniť farmakologické postupy zo staroveku a obsah lieku svedčí o tom, že farmácia bola už vtedy na vysokej úrovni.

ocne-kvapky-stare-2000-rokov
  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Komentáre

komentare

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!