Vedci objavili na Filipínach 'záhadný' druh pakobylky

LONDÝN - Záhadný nový druh pakobylky objavili vedci na Filipínach. Tento hmyzí druh je bezkrídly, žije na zemi a je nádherne vyfarbený sa zelenomodrou hlavou a oranžovým telom.


Predátorov zaháňa rozprašovaním odporne páchnuceho zápachu, napísal spravodajský server BBC News. Táto pakobylka je tak výnimočná, že sa vedci rozhodli udeliť jej vlastný rod; jej možné príbuzenské vzťahy s ďalšími pakobylky či Modlivkou nie sú zatiaľ známe.

K pátraniu po tomto hmyzom druhu prinútil talianskeho vedca Marka Gottardo exponát, ktorý mu kolega entomológ ukázal v múzejných zbierkach. Nakoniec sa živé pakobylky podarilo nájsť na filipínskom vrchu Mount Halcon na ostrove Mindoro. Táto oblasť je čo do biodiverzity považovaná za jednu z najbohatších na svete.

"Boli sme ohromení. Vyzerala tak odlišne od akejkoľvek inej známej pakobylky na svete, že sme si okamžite uvedomili, že je to niečo veľmi výnimočné," povedal Gottardo. S kolegom Philippom Heller nový druh starostlivo preskúmali. "Došli sme k záveru, že ide o neznámy rod a druh pakobylky," dodal. Vedci zverejnili podrobnosti o svojom objave v časopise Comptes Rendus Biologies.

Novému druhu dali latinské meno Conlephasma enigma. "Prezývku 'enigma' (záhadný) sme vybrali, pretože zatiaľ umiestnenie tohto druhu na systémovom strome pakobylek a strašilek zostáva tajomstvom," vysvetlil Gottardo.

Komentáre

komentare

1 Komentár

  • monika

    aj táto pakobylka zaujala...a teraz môj úlet...tento obrázok som videla skôr a neviem prečo mi pripomína miestami vážku ale bez krídel...

Pridaj komentár