Znojmo – Vedci objavili nový druh muchy, ktorý žije iba v Národnom parku Podyjí na Znojemsku. Je z čeľade kutulovitých a dostala názov trichomyia hardeggensis. Druhé meno v názve odkazuje na miesto nálezu – dolnorakúsky Hardegg, ktorý tesne prilieha k parku. ČTK to dnes povedal entomológ správy parku Robert Stejskal. Objav priniesol vedcom mnohé ďalšie otázky; o muške a jej živote zatiaľ veľa nevedia.

Nález nového druhu hmyzu je podľa odborníkov mimoriadnou udalosťou. Podaril sa pred rokmi pri odoberaní väčšieho množstva hmyzu. Výskum viedla brnenská Masarykova univerzita.

Po zložitých rozboroch a porovnaniach teraz entomológovia Markéta Omelková a Jan Ježek mušku popísali. Odchytili len jeden exemplár. Ide o samca, ktorého našli u vyhľadávanej Hardeggsakej vyhliadky.

Z doterajšieho výskumu podľa Stejskala vyplýva, že táto muška, s krídelkami dlhými iba 2,4 milimetra, má väzbu na zachovalé lesy s dostatkom starých stromov a mŕtveho dreva. Zástupcovia čeľade kutulovitých sú viazaní na vodné biotopy. V lesoch to môžu byť lesné pramenisko, kaluže, ale aj stromové dutiny vyplnené vodou.

„Na Morave je známe 152 druhov kutulí. Takmer polovica je na červenom zozname ohrozených druhov, najmä kvôli väzbe na všeobecne ohrozené mokraďové biotopy,“ vysvetlil Stejskal. Na území parku žije okrem mušky ešte jeden endemit. Ide o strom žeriav hardeggský, ktorý nikde inde na svete nerastie.

Nález takýchto živočíchov či rastlín je ojedinelý. Muška sa stala na Morave rovnakou vzácnosťou ako napríklad poddruh rastliny kruhatky Mattioliho moravskej. Možno ju nájsť len na skalných stenách tvoriacich priepasť Macocha v Moravskom krase.

novy-druh-muchy
  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Komentáre

komentare

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!