Tento rok roztopilo rekordné množstvo arktického ľadu, ukázala NASA

Rozloha ľadu pokrývajúceho Severný ľadový oceán je najmenšia od doby, kedy ľudia začali sledovať Arktídu pomocou satelitov. Na svojich internetových stránkach o tom v utorok informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Arktický ľad tak pokrýva menšiu oblasť ako v doteraz rekordnom roku 2007, hoci tento rok boli teploty v polárnej oblasti nižšie ako pred piatimi rokmi.
Podľa satelitných snímkov urobených v nedeľu 26.augusta.2012  pokrýval ľad v okolí severného pólu 4,1 milióna štvorcových kilometrov oceánu. To je o 70 000 štvorcových kilometrov menej ako v roku 2007. Rozloha zamrznutej plochy sa počas tohtoročnej sezóny zrejme ešte zmenší, pretože podľa vedcov pokračuje zvyčajne topenie až do polovice septembra.

YouTube Preview Image

Rekord padol, aj keď bolo chladnejšie. Ľad je narušený.
Päť rokov starý rekord v topení arktického ľadu padol, hoci je tento rok v severnej polárnej oblasti chladnejšie ako v roku 2007.

"V roku 2007 bolo v skutočnosti oveľa teplejšie (ako tento rok)," povedal Joey Comiso z NASA. Za rekordný pokles rozlohy zamrznutého mora podľa neho môže dlhodobý trend v narušovaní základnej vrstvy ľadu, ktorá sa počas polárnej zimy obnovuje len pomaly. "Strácame silnú časť ľadovej pokrývky. A keď túto časť stratíte, zvyšok ľadu bude cez leto oveľa zraniteľnejší," vysvetlil.

Ľad v Arktíde sa cez leto topí a počas polárnej zimy sa obnovuje. Vedci však na základe záberov, ktoré družice prinášajú od roku 1979, zistili, že každoročné minimum rozlohy zamrznutého oceánu sa každých desať rokov zmenší o 13 percent. Väčšina vedcov je presvedčená, že úbytok arktického ľadu je spôsobený globálnym otepľovaním.

Komentáre

komentare

Pridaj komentár