Mys Canaveral (USA) – Vesmírny teleskop Kepler, ktorý v službách amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pátra po obývateľných planétach mimo Slnečnej sústavy, objavil ďalších 461 potenciálnych nových planét. Väčšina z nich je približne rovnako veľká ako Zem alebo aj niekoľkonásobne väčšia, oznámili v pondelok vedci, ktorých citovala agentúra Reuters.

Toto oznámenie zvýšilo počet „kandidátov na nové svety“ objavených Keplerom na 2740, z ktorých 105 už bolo potvrdených. „Pred dvoma rokmi sme mali približne 1200 adeptov na planetárne objekty. O rok neskôr sme pridali podstatný počet nových objektov a zaznamenali trend značného počtu veľmi malých planét … o dvojnásobku veľkosti Zeme či menších,“ povedal astronóm projektu Christopher Burke na tlačovej konferencii.

Medzi 461 novými adeptmi na planéty nazbieraných počas 22 mesiacov pozorovania teleskopom pretrváva trend prevažujúceho počtu malých planét. Medzi novými prírastky sú aj také vesmírne telesá, ktoré vyzerajú ako planéta z viac ako 1,5 násobku veľkosti Zeme obiehajúce okolo svojho slnka po obežnej dráhe trvajúcej 242 dní vo vzdialenosti, kde môže na povrchu existovať voda v tekutej forme. Tá je považovaná za nevyhnutnú podmienku života.

Teleskop, ktorý bol vypustený do kozmu v marci 2009, je schopný zaznamenať nepatrné, ale pravidelné výkyvy svetla hviezd. Vedci vďaka tomu môžu zistiť, či tieto svetelné zmeny spôsobujú obiehajúce planéty. Cieľom misie teleskopu je zistiť, koľko hviezd v Mliečnej dráhe má planéty približne veľkosti Zeme obiehajúce okolo.

Komentáre

komentare

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!