Bratislava – Slováci dnes prvýkrát v histórii krajiny naživo prenášali z balóna fotografie zo stratosféry. Tvrdí to denník SME, ktorý letom oslávil 20. výročie svojho vzniku. Modul po prasknutí balóna pristál na Morave v beskydskej obci Hovädzie neďaleko hraníc so Slovenskom.

Balon ráno vypustili technici z amatérskeho projektu stsproject.net, ktorí už vlani v septembri do stratosféry vyslali podobný aparát. Na palube modulu boli okrem fotoaparátu, kamery a sledovacieho zariadenia aj halušky a titulná stránka SME.

Balon praskol krátko po prekročení výšky 38.000 metrov, čo o štyri kilometre prekonalo pôvodné očakávania. Modul sa potom zniesol k zemi na padáku. Nájsť sa ho podarilo vďaka signálu, ktorý vysielal. Jediným závažnejším technickým problémom, s ktorým sa technici stretli, bol výpadok jedného z dvoch sledovacích zariadení, ktorá vysielala polohu aparátu.

Stratosféra je dôležitou súčasťou atmosféry, začína približne v desaťkilometrové výške. Chráni planétu pred únikom vody a tiež vďaka ozónu pred ultrafialovým žiarením, ktoré na Zem dopadá z kozmu.

[nggallery id=7]

Komentáre

komentare

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!