Najväčšia perla sveta objavená?

Veľké prekvapenie zažili zamestnanci akvária Blue Reef v anglickom Portsmouthe, keď sem priniesol jeden miestny rybár skutočne kapitálny úlovok. Jednalo sa o obriu ustricu starú okolo 150 miliónov rokov, ktorá sa mu primotala k jeho normálnemu úlovku, keď lovil neďaleko ostrova Wight. Vedci pracujúci v akváriu boli pochopiteľne nálezom druhohornej fosílie nadšení, avšak je jasné, že by po čase skončila rovnako niekde v depozitári. Lenže táto ustrica je skutočným pokladom.

Najmodernejšie scannery a röntgeny ukázali, že vo vnútri ustrice sa zrejme skrýva perla o veľkosti golfovej loptičky, pričom bežné perly sú v priemere desaťkrát menšie. Lenže nikomu sa nechce ustricu otvárať, pretože unikátny nález by sa tak zrejme naveky znehodnotil. Perla preto zrejme zostane navždy uzavretá v pevnej ulite.

A ešte jeden rekord. Nezvyčajne veľká perla sa v ustrici vytvorila asi preto, že sa jej "tvorkyňa" dožila skutočne požehnaného veku - približne 200 rokov. Vek týchto živočíchov sa počíta podobne ako u stromov: za každý rok im pribudne na ulite jeden letokruh. A na tejto pravekej krásavici ich vedci spočítali práve oných 200.

Komentáre

komentare

Pridaj komentár