Aké budú najzárobkovejšie filmy roku 2013? Pozrite si ukážky, ktoré si už teraz nárokujú na pozíciu komerčne najúspešnejších titulov roku. Ukážky na rok 2013 v oblasti komerčných, blockbusterových titulov sľubuje ďalšie pokračovanie zavedených komiksových (Iron Man, Thor, Wolverine, 300, Sin City), akčných (Smrtonosná pasca, Rýchlo a zbesilo, Red, GI Joe), sci-fi (Star Trek ) a fantasy (Percy Jackson, Hobit) sérií.

Ponúkne aj nové reštarty týchto sérií (supermanovský Muž z ocele), ktoré sa podobne ako tretí Iron Man alebo druhý Abramsov Star Trek inšpirujú temným ladením Nolanových batmanovek. Miliardové tržby bondovky Skyfall alebo tretieho Temného rytiera naznačujú, že obecenstvo prijalo tento osudový štýl za svoj.

Nová hollywoodská krv

Tvorcom ako Joseph Kosinski (Tron: Legacy 3D) alebo Neill Blomkamp (District 9) sa na základe skvelej diváckej i kritickej skúsenosti s ich originálnymi filmovými debutmi otvára brána do Hollywoodu, kde čoskoro začnú dýchať na chrbát Davidovi Fincherovi, Bryanovi Singerovi, Christopherovi Nolanovi, Matthewovi Vaughnovi alebo Darrenovi Aronofskymu.

Obaja túto pomyselnú métu medzi svetom malých a veľkorysých produkcií zdolávajú s žánrom sci-fi, ktorý tento rok vykazuje množstvo zaujímavých a hlavne autorských počinov. Za všetky spomeňme Pacific Rim – Útok na Zemi Guillerma del Tora, ktorý by unaveným Transformerom s dvestomilionovým rozpočtom mohol ukázať, ako vyzerajú skutočné gigantické deštrukčné orgie.

Predpokladané hity

Odhadovať, ktorý film sa stane, tak ako vlani Avengers, Temný rytier povstal, Skyfall, Hobit: Neočakávaná cesta alebo Amazing Spider-Man, komerčným ťahákom sezóny, je dopredu ťažké odhadovať. O Hobitovom stretnutí s drakom Šmakem už teraz nemožno pochybovať, rovnako ako napríklad o Iron Manovi. Miliardu zarobila disneyovská Alenka v ríši divov režiséra Tima Burtona a túto hranicu sa určite bude snažiť atakovať aj prequel Čarodejníka z krajiny Oz v réžii Sama Raimiho, ktorý sa pastelovou prepálenosťou Alenky veľa inšpiruje. Niečo mi ale napovedá, že to bude, podobne ako u Burtona, za cenu straty filmárskej osobitosti.

Prekvapiť môže Star Trek, Muž z ocele, del Torov Pacific Rim, dobré zárobky si určite odnesie aj šiesty diel série Rýchlo a zbesilo, ak sa tvorcom podarí udržať latku, nastavenú predchádzajúcim dielom.

Inak je ťažké predvídať, kto zarobí viac a komu sa napríklad len vráti rozpočet, pretože sa určite objaví veľa čiernych koňov sezóny, ktoré zatiaľ nevieme odhadnúť. Vlani sa takým stal napríklad francúzsky film Nedotknutelní, ktorý zarobil na tržbách viac ako 400 miliónov dolárov. U francúzskeho snímku určite nebývalý úspech. Alebo nekorektná komédia Méďa, ktorá si odniesla polmiliardovú tržbu.

Pozvánka do sveta tohtoročných predpokladaných komerčných ťahákov môže začať. Ak medzi nimi hľadáte oscarové tituly, vedzte, že s väčšinou z nich sa v najbližších týždňoch zoznámite v recenziach alebo budú pripomenuté v ďalšom výhľade na rok 2013, ktorý sa bude venovať snímkam umelecky ambicióznejším.

I.štvrťrok

Konečná

(R Ji-un Kim, USA 2013)

Arnold Schwarzenegger skončil ako guvernér Kalifornie a vracia sa k svojej pôvodnej profesii. Po menšom a väčšom cameu v oboch dieloch Postradatelných chce všetkým dokázať, že ešte nepatrí do zašlého panoptika akčných muskulatúr osemdesiatych rokov a že zločinci sa pred ním musí mať stále na pozore.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hCGu-i8iOg0&feature=player_embedded[/youtube]

A ako inak sa o tom presvedčiť, ako v žánri, ktorý ho preslávil. V akčňáku Konečná si zahrá starnúceho šerifa pohraničného mestečka, do ktorého sa rúti zločinecký gang utečeného šéfa mexickej mafie Gabriela Cortez (Eduardo Noriega). Ray Owens (Arnold) je na to upozornený šéfom FBI (Forest Whitaker) a zadanie znie jasne. Zamedziť nebezpečnému gangu dostať sa do Mexika a tým sa vyhnúť spravodlivosti. Všetkými dostupnými prostriedkami. Šerif sa preto s ďalšími miestnymi policajtmi (Luis Guzmán, Johnny Knoxville) pripravuje na dolapenie tlupy, ktorá sa len tak bez boja nenechá zastaviť.

Arnold Schwarzenegger sa spojil s kórejským žánrovým všeumelecom Ji-un Kimom (Hodný, zlý a divný, Videl som diabla) a pripravili odľahčenú žánrovú scénu, ktorá vychádza z kombinácie akcie a humoru. Rotujúci guľomet sa nezastaví, krv strieka na všetky strany a rakúsky kulturista do toho CEDÍ hlášky, ktoré majú ambíciu stať sa zapamätateľnými. Arnold si uťahuje zo svojho veku, ale aj v šesťdesiatichpiatich mu veríme, že toto nie je zďaleka jeho „Konečná“.

Let

(R Robert Zemeckis, USA 2012)

Robert Zemeckis má vďaka Falošnej hre s králikom Rogerom, Návratom do budúcnosti či Forrestom Gumpom svoje nezmazateľné miesto medzi významnými režisérmi, ktoré do kinematografie vstupovali v osemdesiatych rokoch pod ochrannými produkčnými krídlami Stevena Spielberga. Jeho experimentovanie s motion capture (Polárny expres, Beowulf, Vianočná koleda) v poslednom desaťročí si vyslúžilo skôr kritiku ako nadšenie. Teraz sa sa po dvanástich rokoch od stroskotanca a snímke Pod povrchom konečne vracia k hranému filmu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JDs_XIJVK0k&feature=player_embedded[/youtube]

Za námet si vybral príbeh pilota, kapitána lietadla Whip Whitakera (Denzel Washington), ktorý manévrom na hranici ľudského chápania zachráni dopravné lietadlo, plné cestujúcich. Otočí ho hore nohami, čo ho má dlhšie udržať vo vzduchu a medzitým sa pokúsi nájsť čo najvhodnejšie miesto na pristátie. Pred rovným pásom lúky ho znova otočí a vo dvestokilometrovej rýchlosti sadne na zem.

Ako z neho ale verejnosť stačí urobiť hrdinu, ukáže sa, že pred samotným letom sa nesprával až tak zodpovedne, ako sa na pilota sluší a patrí. Požil pred ním totiž alkohol, kvôli čomu sa z adorovaného hrdinu stáva všemožnou špinou vláčený psanec.

Zemeckisov film rieši veľmi zaujímavú dilemu. Čo urobiť s kapitánom lietadla, ktorý síce ľudsky zlyhal, ale práve vďaka tomuto zlyhaniu sa odhodlal k akcii, ktorá pripomína zázrak? To pravé dráma sa sa začne odvíjať nie vo vzduchu, ale na zemi a dominuje mu herecký výkon Denzela Washingtona.

Janko a Marienka: Lovci čarodejníc

(R Tommy Wirkola, USA / Nem 2013)

Po Abrahamovi Lincolnovi, Upíroch alebo Snehulienke, ktorá sa postaví do čela povstania proti zlej kráľovnej, máme čo dočinenia s ďalšou značne modernizovanou rozprávkou.

Nórsky režisér Tommy Wirkola (paródia Kill Buljo, Mŕtvy sneh) sa spojil s režisérom a producentom Adamom McKayem a ponúkol mu námet, v ktorom sa súrodenci, ktorí v detstve radi lúpali perník, stanú v dospelosti profesionálnymi lovcami čarodejníc.

[youtube]http://youtu.be/mMuw6bX0TgU[/youtube]

Incident z detstva, kde išlo o sadanie na lopatu, ich poznamenal a predurčil ich vzťah k zlým ježibabám všetkého druhu. Pätnásť rokov po tejto traumatickej skúsenosti si ich služby vyžiada starosta mestečka Ausburg, v ktorého blízkosti sa v lesoch usídlila zlá čarodejnica Muriel (Famke Janssen). Tá má v pláne na chystanom bosoráckom sabate obetovať veľké množstvo miestnych detí, čomu sa rozhodne nemilosrdné zabijácke duo zabrániť.

Úlohy Marienky sa ujala Gemma Arterton (Quantum o Solace, Princ z Perzie: Piesky času), ktorá nahradila pôvodne zvažovanou Noomi Rapace. Jej brata Janka sa chopil jeden z najvyťaženejších akčných hercov súčasnosti Jeremy Renner. Ten v úlohe čarodejnicobijca uplatní nielen svoje lučištnické skúsenosti, ktoré nadobudol pri natáčaní Avenger, ale ukáže aj zaobchádzanie s guľometom alebo brokovnicou. Kvôli jeho postave producenti odložili premiéru, aby sa zviezli na popularite marvelovského crossoveru a Bourneovho odkazu.

Tvorcovia sľubujú poctivé krvavé erko, ktorému by ale nemala chýbať nadsázka Tarantinových grindhouseov, Raimiho smrteľného zla alebo Wrightovo Súmraku mŕtvych. O tom, či nejde o príliš smelé tvrdenie a či nepôjde skôr o ďalšieho Van Helsinga, sa budete môcť presvedčiť na konci februára v 3D prevedení.

Mocný vládca Oz

(R Sam Raimi, USA 2013)

Čarodejník z krajiny Oz je rozprávkový román z pera amerického spisovateľa Lyman Franka Bauma, ktorý prvýkrát vyšiel v roku 1900. O štyri desiatky rokov neskôr sa dočkal slávnej filmovej adaptácie (1939) s Judy Garland v hlavnej úlohe. Tá patrí k základným popkultúrnym fenoménom, ku ktorej odkazuje množstvo následných filmových diel. Za všetky spomeňme napríklad Divokosť v srdci Davida Lyncha.

Stud Disney sa teraz rozhodol prísť s prequelom tejto legendárnej rozprávky a preniesť nás do čias, kedy Dorotku ešte neunieslo tornádo do tajomnej krajiny Oz. A nasiňuje nám pôvod tajomného čarodejníka aj to, ako sa dostal k svojej moci.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xvqi32buwYo&feature=player_embedded[/youtube]

Zoznamuje nás s druhoradým cirkusovým kúzelníkom pochybných mravov Oscarom Diggs (James Franco), ktorý je za pomocou balóna prenesený z prašného Kansasu do podivuhodnej krajiny Oz. Tu mu skrížia cestu tri čarodejnice: Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) a Glinde (Michelle Williams), ktoré sú presvedčené, že práve on by sa mal stať čarodejníkom, na ktorého čakajú všetci obyvatelia tohto sveta.

Ukáže sa však, že nie všetky čarodejnice sú tak dobrotivé, ako sa prezentujú. Oscar je nechtiac zatiahnutý do problémov, ktorým je krajina Oz nútená čeliť. Mladý čarodejník musí prísť na to, kto je dobrý a kto zlý predtým, než bude príliš neskoro.

Sam Raimi si po vlne kritiky, ktorá sa strhla na adresu tretieho Spider-Mana, vrátil k žánru, s ktorým začínal. Teda k hororu. Po natočení Stiahni ma do pekla a produkčnej práci sa hlási späť o svoju pozíciu blockbusterového režiséra. S námetom, ktorým si štúdio Disney hovorí o ďalšej miliardovej Alenke v ríši divov.

Začína to veľmi sľubne. Dej, ktorý sa odohráva v Kansase, je natočený čiernobielo, v 2D, na 35 mm formát av orezu 4:3. Vyzerá to trochu ako návrat k poetike Scorseseho Huga. Potom ale tornádo spôsobí nielen prenos do fantasy krajiny, ale aj do iného audiovizuálneho levelu. Obraz sa zafarbí, roztiahne sa do širokouhlého 2,39:1 a zmení sa na spektakulárne 3D.

Archaická poetika mizne a nastupujú drahé triky, 3D efekty a pastelovo prepálená kolorovaná farba krajiny, z ktorej bolia oči. Pohybujú sa v nej hovoriace zvieratká, roztomilo pripomínajúce, že sme na poli rodinnej zábavy, v ktorej Raimi, podobne ako Burton v Alici, stráca veľa zo svojej osobitosti. Raimi sa chytá do digitálnej pasce, skúšajúci jeho schopnosť zaobchádzať s CGI vymoženosťami uvážlivo.

Smrtonosná pasca: Opäť v akcii

(R John Moore, USA 2013)

Režisér John Moore (Za nepriateľskou líniou, Max Payne) prichádza s piatym dielom populárnej série

John McClane (Bruce Willis) sa tentoraz vydáva do Moskvy, kde bude z problémov ťahať svojho syna (Jai Courtney), ktorý sa vydal v jeho šľapajach. McClane Junior pracuje pre CIA a v Moskve pôsobí ako agent v utajení, ktorý sa snaží preniknúť medzi mafiánmi, ktorí nakupujú jadrové zbrane. Veci sa ale zvrtnú, on je odhalený a skončí v rukách ruskej polície. A jadroví teroristi majú voľné pole pôsobnosti.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pYcvPHWnKAM&feature=player_embedded[/youtube]

Nepripomína vám zápletka trochu studenovojenské akčňáky? Zlí Rusi a dobrí Američania. Ak áno, vedzte, že do hry sa zapojí holohlavý McClane a so synom vytvorí rodinný tandem, ktorému pôjdu po krku zabijaci a gangstri z celého Ruska.

V novom príbehu dostáva priestor línia dvoch rozkmotrených rodinných príslušníkov, otca a syna, ktorých vzťah je poznačený mnohými boliestkami z minulosti. John McClane je síce skvelý policajt, ??ale nie až tak dobrý otec. Na výchovu svojho syna dosť kašlal, ale teraz zisťuje, že príslovie o jablku, ktoré nepadá ďaleko od stromu, je pravdivé.

Päťka otvára priestor pre odovzdanie série mladšiemu nasledovníkovi, až Bruca unaví neustále proskakovat oknom, behať, strieľať a štýlovo pritom hláskovať. Zatiaľ je ale vidieť, že ho stále baví si uťahovať zo všetkého okolo a predovšetkým sám zo seba.

Režisér sľubuje omnoho akčnejší charakter ruskej zastávky oproti hi-tech štvorke a jednu veľkú automobilovú naháňačku v uliciach Moskvy. Záporáka by si mal zahrať Sebastian Koch (Životy tých druhých). Tak sa nechajme prekvapiť.

Jack a obri

(R Bryan Singer, USA 2013)

Film Jack a obri mal doraziť do kín už vlani, ale kvôli náročnej postprodukcii bola jeho premiéra o rok odložená. Zmenil sa nielen názov (Jack the Giant Killer na menej násilné Jack the Giant Slayer), ale aj ladenie celého snímku.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UXsLpwu9iTs&feature=player_embedded[/youtube]

Bryan Singer (prvé dva X-Meni, Superman sa vracia, Valkýra) skrz trailery naznačuje, že epická rozprávková fantasy sa nebude báť humoru a že skôr ako na temný tón bude vsádzať na ten odľahčený.

Čaká nás zmodernizovaná rozprávka o mladíkovi Jackovi (Nicholas Hoult), ktorý sa tajomnou bránou vyšplhá po prerástol stonky do ríše obrov. Tu má oslobodiť princeznú Isabellu (Eleanor Tomlins), držanú v zajatí kráľom Brahmwellem (Ian McShane) a poraziť kráľovu armádu obrov, rozhnevaných kvôli dávnemu sporu na ľudskú rasu. Naštvaní obri potom po stonke zostúpia na zem a rozhodnú sa zaútočiť na kráľovstvo dole pod mračnami.

Tvorcovia vsádzajú na výpravnú 3D šou, plnú gigantických CGI obrov, ktoré slúžia ako hlavné ťaháky celého filmu. Z hereckých hviezd istí Nicholas Hoult (X-Men: Prvá trieda) chrbát Ewan McGregor, Stanley Tucci alebo Bill Nighy.

Hostiteľ

(R Andrew Niccol, USA 2013)

Stephenie Meyerová je známa predovšetkým vďaka ságe Twilight. Vedľa toho napísala ale aj sci-fi román pre mládež Hostiteľ, ktorý sa rozhodol adaptovať odborníkmi na dystopické sci-fi Andrew Niccol. Ten rád prostredníctvom svojich diel (Gattaca, Simone, Otvorená čas) kladie filozofické a sociálne otázky, týkajúce sa smerovania ľudstva.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oQ-_hOeZnXI&feature=player_embedded[/youtube]

Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti. Zem napadnú neviditeľní mimozemskí parazity, ktorí počas svojej invázie globálne zasiahnu celé ľudstvo. Votrelci majú podobu nehmotných bytostí, ktorým sa hovorí „Duša“. Ich snahou je uchvátiť ľudské telá a implantovať sa do nich. Duša vstúpi do ľudského vedomia a postupne tam preberajú vládu nad pôvodnou osobnosťou daného človeka.

Na Zemi ostáva už len posledných niekoľko neinfikovaných ľudí a jedným z nich je i hrdinka Melanie Stryder (Saoirse Ronan). Mimozemšťania ju unesú a pokúsia sa do nej vteliť pútnici, skúsenú Dušu, ktorá predtým ovládla už osem rôznych tiel, na ôsmich rôznych planétach. Pútnici ale zisťujú, že Melanie je príliš silná osobnosť, ktorú nedokážu úplne ovládnuť. V tele stále zostáva a naopak jej spomienky a pocity začínajú ovplyvňovať pútnici. Až do tej miery, že sa pútnici rozhodnú nadviazať na Melaniinom starý život a žiť medzi ľuďmi. Jej rozhodnutie pridať sa na stranu ľudí môže v dôsledku znamenať zásadný zvrat vo vývoji invázie.

Niccol zameraním na teenagerskej publikum nadväzuje na predchádzajúci Vymeraný čas. Dospievajúce dievča v podaní Saoirse Ronan (Pokánie, Hanna) sa tu vyrovnáva so svojou identitou, prvou láskou i záchranou sveta.

Nevedomí

(r Joseph Kosinski, USA 2013)

Tom Cruise sa spojil s režisérom nového Trona Josephom Kosinskim v sci-fi filmu s rozpočtom 130 miliónov dolárov.

Dej sa odohráva v budúcnosti roku 2045, kedy našu spustošenú planétu ovládajú mimozemšťania. Poslední ľudia žijú nad mrakmi, kam sa museli uchýliť kvôli neobyvatelnosti Zeme a tiež preto, aby boli chránení pred votrelcami. Niektorí z nich na vlastné nebezpečenstvo lietajú „dole“, aby zbierali cenné artefakty mimozemskej civilizácie.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6h_yj3EzZgk&feature=player_embedded[/youtube]

Hlavný hrdina Jack Harper (Tom Cruise) je bývalý vojak a jeden z posledných opravárov dronov, slúžiacich na Zemi. Vojenským súdom je vybraný, aby niektoré technologické vynálezy votrelcov preskúmal oficiálne ako cenné zdroje, ktoré zostali na Zemi po desaťročiach vojny sa strašnými mimozemskými bytosťami.

K jeho veľkému prekvapeniu však nájde v jednej z havarovaných mimozemských lodí na planéte mladú ženu Julii (Olga Kurylenko), ktorá pozná jeho meno. Jej objavenie zmení Jackovi pohľad na situáciu, ktorá sa odohráva ako na Zemi, tak nad ňou a poopraví aj jeho náhľad na samotný účel jeho prieskumu mimozemskej civilizácie.

Režisér Joseph Kosinski, debutujúci vydareným filmom TRON: Legacy 3D, adaptuje vlastný postapokalyptický komiks. Servíruje nám tak originálnu autorskú látku, čo je v dobe nekonečných sérií a remixov jednoznačný vklad. Podobne ako v prípade Trona sa opiera o vybrúsený dizajnový obraz. 3D tu ale nepôsobí samoúčelne, ale podporuje sci-fi príbeh, opierajúci sa o funkčný filozofický podtext.

Iron Man 3

(r Shane Black, USA / Čína 2013)

Zbrojný magnát a playboy Tony Stark v predchádzajúcich dvoch dobrodružstvách čelil svojmu zradnému kolegovi (Jeff Bridges) aj pomstychtivému zabijakovi ruského pôvodu (Mickey Rourke). V treťom pokračovaní ho ale čaká súper, ktorý pôjde po krku nielen jemu, ale aj jeho najbližším.

[youtube]http://youtu.be/J5iVNdSGUJ8[/youtube]

Smrteľne nebezpečný Mandarin (Ben Kingsley) donúti Starka siahnuť si naozaj na dno. Mandarin sa nepovažuje za teroristu, ale za učiteľa, ktorý svojmu zhýralému žiakovi udeľuje lekciu, na ktorú do smrti nezabudne. Aspoň tak znie jeho Voice Over vo chvíli, keď vrtuľníky demolujú Stárkovu vilu v Malibu.

Tony bude nútený preukázať viac odvahy než kedykoľvek predtým, ak chce v boji so zákerným protivníkom zvíťaziť. Keď je v rukách nepriateľa pripravený o všetko, čo si v živote cení, vydá sa na púť s cieľom nájsť toho, kto je za jeho utrpenie zodpovedný. Pri svojej odvete súčasne objavuje odpoveď na otázku, ktorá ho v kútiku duše dlho sužovala: je on sám len súčasťou svojho obleku, alebo je oblek iba súčasťou jeho samého?

Osobné otázky, týkajúce sa nielen stiesnenej väzby hrdinu a jeho brnenia, dávajú novému príbehu osudový tón. Akoby sa u Marvel po dvoch skôr popcornových rozprávaniach rozhodli preladiť na oveľa temnejšiu, nolanovskú podtóninu.

Výmena nastáva aj na poste režisérskom, Jona Favreaua strieda Shane Black, scenárista filmov ako Smrtonosná zbraň, Posledný skaut alebo Posledný akčný hrdina, takže o úroveň hlášok by sme sa nemali báť.

Pain and Gain

(r Michael Bay, USA 2013)

Michael Bay si chcel po tretích Transformeroch trochu odpočinúť a natočiť niečo menej megalomanského a je nutné dodať že aj už značne vyšeptalého. Skrátka taký malý film. Ale poznáte to, Michael Bay a malý film, to je takmer protirečenie.

Než sa teda pustí do štvtrého rozhýbania robotov z hračkárskeho koncernu Hasbro alebo tretích Mizerov, prináša nám film, ktorý pôsobí ako záplata, skracujúce čakanie práve na Mizerov.

[youtube]http://youtu.be/SEQ8jyvmYtw[/youtube]

Hlavnými hrdinami síce nie sú černošskí policajti, ale inak sa opäť ocitáme v slnečnom Miami. Dvojica kulturistov (Dwayne „The Rock“ Johnson, Mark Wahlberg) sa náhodou pripletie k vydieraniu a únosu, ktoré vyústi v vraždu.

A pretože všetko točí Michael Bay a nie bratia Coenovci, môžeme si byť istí, že príbeh, vychádzajúci zo skutočných udalostí, nebude čierno-humorne mrazivý, ale skôr bude vychádzať z najlepších tradícií kriminálnych buddy komédií. Tešte sa teda na všetky trademark Bayovy tvorby. Podhľady, nadhľad, krúživý pohyb kamery, západy slnka, voyeuristické zábery modeliek, humor v kombinácii s akciou, Testosterónové hláskovanie.

Scenár mali na starosti Christopher Markus a Stephen McFeely, tvorcovia Kapitána Ameriky, takže realistickú drámu naozaj nečakajte. Letná oddychovka vo Štýle Mizera áno.

Rýchlo a zbesilo 6

(r Justin Lin, USA 2013)

Veľmi vydarená päťka naznačila, že od pouličných pretekov sa séria posunula niekam smerom k menej sofistikovaným a elegantným Dannyho parťákom. Autá už sa nepoužívajú ako prostriedok na pretekanie, ale k odťahovaniu obrích sejfov.

Šieste pokračovanie by v tomto trende malo pokračovať. Dominicov (Vin Disel) gang sa stretne s konkurenciou, na ktorého strane bude stáť aj Zmŕtvychvstalý Letty (Michelle Rodriguez). O telenovelovú zápletku medzi ňou a Domom by teda nemala byť núdza.

Novo sa objaví profesionálna zápasníčka Gina Carano, ktorá zaujala v Soderberghovom skrate. Víťazný tím sa ale inak nemení a tak sa réžie, v sérii už po štvrtýkrát, ujíma Justin Lin. Počet lokácií sa rozširuje (Los Angeles, Anglicko, Škótsko, Nemecko, Kanárske ostrovy) a údajne sa spolu so šestkou zároveň natáčala aj sedmička. Množstvo postáv, ktoré sa objavili už v päťke, tak dostanú väčší priestor. A s nimi aj zárobky celej nastavovanej série.

Star Trek: Do temnoty

(r. J. J. Abrams, USA 2013)

Temnejšie ladenie tento rok nesľubuje len Spider-Man alebo Superman, ale aj nový Star Trek, ktorý to avizuje už vo svojom podnadpise.

Posádka Enterprise je povolaná domov, kde nachádza zdemolovaná flotila aj hodnoty, ktoré obhajovala. Náš svet je v kríze a za všetok teror môže nezastaviteľná sila, ktorá vzišla z vlastných radov.

[youtube]http://youtu.be/bOh5nhqIYG8[/youtube]

Kapitána Kirka (Chris Pine) sa udalosti osobne dotknú a nemieni ich nechať bez odozvy. Vydáva sa do vojnovej zóny, aby lapil človeka, ktorý má silu zbrane hromadného ničenia. Naši hrdinovia sú zahnaní do epickej šachovej partie, ktorá sa hrá na život a na smrť. Láska prejde skúškou a priateľstvo bude roztrhané na kusy. Ak má Kirk zachrániť jedinú rodinu, ktorá mu ešte ostáva, nezaobíde sa to bez obetí. Tou rodinou je Kirkova posádka.

Základná zápletka sľubuje ťaživú a emocionálne vypätú šou, v ktorej si to posádka Enterprise rozdá sa smrteľne nebezpečným nepriateľom Khan, ktorého hrá televízny Sherlock Benedict Cumberbatch. Nahliadneme do futuristických veľkomiest, vesmírnych plavidiel, vulkanických sopiek aj na more. Predovšetkým sa ale spolu s režisérom JJ Abrams (seriál Stratení, Mission: Impossible III, Super 8), ktorý nakrútil už predchádzajúce, veľmi podarený diel, pozrieme do vnútra hlavných hrdinov.

Abrams nakrútil Star Trek: Do temnoty ako vôbec prvý celovečerný film vo formáte IMAX 2D, ktorý bude konvertovaný do 3D. Hutný voicover, sprevádzajúce trailery, potom intenzívne a pôsobivo pracuje s našimi očakávaniami.

Muž z ocele

(r. Zack Snyder, USA / Kanada / VB 2013)

Bryan Singer prostredníctvom filmu Superman sa vracia (2006) zložil poctu sedemdesiatkovým činom Richarda Donnera s Christopherom Reeve v hlavnej úlohe. Jeho staromilské poňatie, ktoré sa veľa sústredilo na romantické pnutie medzi Clarkom a Lois, ale nevyvolalo až také nadšenie. Nie je preto divu, že štúdio Warner Bros. prichádza s ďalším reštartom, ktorý má určite ambíciu zaplniť miesto na trhu po skončivšej batmanovskej trilógii.

[youtube]http://youtu.be/XPAbL5vHtco[/youtube]

A sleduje si to na všetkých frontoch. Producentom nie je nikto iný ako práve Christopher Nolan, ktorý sa podieľa aj na scenári. Hlavným scenáristom je odborník na komiksové adaptácie David S. Goyer, ktorý má na svojom konte nielen celú batmanovskú trilógiu v Nolanově réžii, ale aj Bladea alebo Smrtihlava. Režisérom je Zack Snyder, ktorého 300: Bitva u Thermopyl a predovšetkým Strážcovia – Watchmen ukázali, ako invenčne vie pracovať s komiksovými predlohami.

Mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) sa musí rozhodnúť, či chce žiť normálne alebo na seba vziať supermanovské alter-ego a s ním spojenú zodpovednosť za ochranu ľudí. Vraciame sa preto čiastočne do jeho detstva, kedy túto voľbu ešte môže konzultovať so svojím otcom v podaní Kevina Costnera. Matku hrá Diane Lane, Lois Laneová rusovláska Amy Adams.

Mentorskou figúrou by mal byť Russell Crowe ako Jor-El, zavilého záporáka generála Zoda sa ujme Michael Shannon. Upútavky pôsobia veľmi atmosféricky, osudovo a temne. Vzhľadom k tomu, že Watchmen považujem za jednu z najlepších komiksových adaptácií vôbec, očakávania sú vysoké.

The Lone Ranger

(R Gore Verbinski, USA 2013)

Jeden z najviac nevyspytateľných projektov roka. Prísť po kovbojoch a votrelcoch, Jonah Hexovi alebo v minulosti Wild Wild West s ďalšou westernovou látkou, ktorá má základ v komikse, chce odvahu. Producent Jerry Bruckheimer ju jednoznačne má a po princovi z Perzie sa pokúša rozbehnúť ďalšiu sériu, ktorá by mu zarobila taký majland ako Piráti z Karibiku.

[youtube]http://youtu.be/3L5pbgKyWs4[/youtube]

Niet divu, že na pomoc si berie tvorcu karibských Pirátov, režiséra Gorea Verbinského a herca Johnnyho Deppa. Spoločne prichádza s akčnou dobrodružnou komédiou z Divokého západu, ktorej ústrednú dvojicu tvorí neohrozený jazdec na bielom koni Osamelý ranger (Armie Hammer) a indiánsky bojovník Tonto (Johnny Depp).

Tonto z polomŕtveho šerifa Johna Reida urobí maskovaného pomstiteľa bezprávia. Johnny Depp sa predstaví v ďalšej excentrickej úlohe pomocníka hlavného hrdinu, v ostatných úlohách sa môžeme tešiť na Helenu Bonham Carter, Williama Fichtner alebo zloducha Toma Wilkinsona.

Filmu za 250 miliónov štúdio moc neverilo, rozpočet sa mu zdal prehnaný, scenár sa niekoľkokrát prepisoval, sprevádzali ho problémy s počasím aj povahou Gorea Verbinského. Značnú časť rozpočtu zhltla stavba pravej lokomotívy, ktorá by mala poslúžiť v kľúčovej akčnej scéne naháňačky na parných vlakoch.

Pacific Rim – Útok na Zemi

(R Guillermo del Toro, USA 2013)

Guillermo del Toro mal v poslednej dobe smolu. S Petrom Jacksonom sa podieľal na vzniku Hobita, ale jeho prípravy sa kvôli finančným problémom štúdia MGM vliekli tak dlho, že nakoniec od projektu odstúpil.

Päť rokov od natočenia druhého Hellboya sa ale vracia s projektom za 200 miliónov dolárov, proti ktorému Bayovi Transformeri vyzerajú ako nevinné pošťuchovanie hrmotným hlasom hovoriacich plecháčov. O del Torovi je známe, že vie točiť filmy, ktoré vyzerajú oveľa drahšie, než koľko stoja a s tučným rozpočtom preto rozpútava deštrukčné orgie, ktoré vám vyrazia dych. Gigantickí roboti si to v nich rozdajú s monštrami z mora.

[youtube]http://youtu.be/YSsQQkeB8eI[/youtube]

Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti. Z 5 míľ hlbokej trhliny v Tichom oceáne sa vykľuje brána do inej dimenzie, ktorá spája náš svet so svetom godzillovských netvorov. Na Zemi začínajú v dôsledku toho prichádzať obrie monštrá, ktoré drvia obyvateľstvo veľkých prímorských miest (Los Angeles, Tokio). Do boja proti nim vyrazia nemenej mohutní roboti, riadení dvoma pilotmi.

Aby ľudia proti monštrám mohli bojovať, musia sami takých vytvoriť. Nazývajú sa Jaeger a ide o na diaľku riadené titanske roboty. Riadia ich vždy dve osoby, v tomto prípade vojenský pilot Raleigh Becket (Charlie Hunnam) a kopilotka Mako Mori (Rinko Kikuchi), ktorá je mu po jeho prevelení do Tokia pridelená. Ďalšou dôležitou postavou bude novinárka Felicity (Heather Doerksen), ktorá sa snaží čo najviac zistiť o portáli uprostred Pacifiku, kadiaľ monštrá prichádzajú.

Scenár má na starosti Travis Beacham a snáď na ňom odvedie lepšiu prácu než na Súboji Titanov. Guillermo del Toro natočil svoj doteraz najdrahší film a ja pevne verím, že v tejto megalomanskej produkcii neutopí svoje kreatívne ja, ktoré si s príšerkami všetkého druhu rozumie.

The Wolverine

(R James Mangold, USA 2013)

Ďalšie X-Meni v réžii Bryana Singera by sa mali v kinách objaviť v budúcom roku v apríli. Do tej doby si môžete skrátiť čas čakaním druhou sólovou jazdou toho najvýraznejšieho z nich. Adamantiového drsňáka Wolverina.

Logan (Hugh Jackman) sa vydáva do Japonska, kde sa zamiluje do japonskej ženy Marika (Tao Okamoto), ktorá je bohužiaľ už sľúbená inému. A pretože krajina vychádzajúceho slnka podobným románikom príliš nepraje, dostane sa do sporu nielen s otcom dievčaťa, mafiánskym bossom lordom Shingenem (Hiroyuki Sanada) a jeho skupinkou zabijáckych samurajských gangstrov, ale aj komiksovým ničomníkom Silverom samuraii (Will Yun Lee).

A aby tých záporákov nebolo dosť, pridá sa aj vrahyňa Yukio (Rila Fukushima), ktorá to hrá na všetky strany. Objaviť by sa mohla aj Viper (Svetlana Khodchenkova), ktorá pod menom Madam Hydra bojovala proti Kapitánovi Amerika. S Japonskom je spätá práve cez postavu Silver samuraii, ktorý bol jej bodyguardom. Pohľad na obsadenie scény naznačuje aj účasť Jean Grey (Famke Janssen).

Prvý Wolverine nebol žiadna sláva a ja som moc zvedavý, ako sa režisér James Mangold s akčne komiksovou látkou z japonského prostredia vyrovná. Najrôznejšie žánrové remeslo mu ide bez problémov, ako sme sa o tom mohli presvedčiť v Kate a Leopold, identite, Walk the Line, 3:10 do Yumy alebo Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive, takže nie je dôvod sa príliš obávať.

300: Rise of An Empire

(R Noam Murri, USA 2013)

Názov filmu naznačuje priamu spojitosť so Snyderovým testosterónovými nárezom podľa grafickej novely Franka Millera. Nadväzovať tam, kde minulosti u Thermopyl všetci hlavní predstavitelia zomreli, je ale vždy ťažké. Tvorcovia to vyriešili šalamúnsky.

Dejovo sa pozrieme pred túto legendárnu bitku, kedy perzský kráľ Xerxes (Rodrigo Santoro) budoval svoje impérium a bohyňa Artemis (Eva Green) ho nútila k tomu, aby ho proti Grékom vytiahol.

Tvorcovia film neoznačujú za prequel Trojstovky, ale za spin-off, v ktorom sa časť deja bude odohrávať pred dejom Leonidovho zápasu s Peržanmi, časť súbežne s bitkou pri Termopylách a časť po nej v bitke pri myse Artemision.

Na zrážku gréckych vojakov, vedených chrabrým Themistoklom (Sullivan Stapletons), s Xerxovými vojakmi bude dohliadať Zack Snyder. Z pozície producenta aj spoluscenárista, ktorý na základoch komiksového románu Franka Millera vytvorí novú story.

Či bude film len nastavovanou kašou, vizuálne podobnej svojmu predchodcovi, je zatiaľ ťažké odhadovať. Réžie sa ujal nie príliš skúsený izraelský režisér Noam Murr, ktorý má na svojom konte zatiaľ len nezávislú komédiu Samotár s Dennis Quaid a Sarah Jessicou Parker.

Elysium

(R Neill Blomkamp, ??USA 2013)

Sci-fi je žáner, na ktorom si kreatívne autorskí filmári s vlastnou víziou o tomto žánri skúšajú, ako ich originálne poňatie prijme väčšinové publikum. Bolo tomu tak v prípade Davida Finchera s tretím Votrelcom, Josepha Kosinského s 3D tron ??a je tomu tak aj s juhoafrickým režisérom Neill Blomkampem.

Tomu snáď každý, kto videl jeho chytré a nápadité sci-fi District 9, akcentujúce najpálčivejšie sociálne a politické problémy súčasnosti, veštili veľkú budúcnosť. Teraz tieto očakávania zúročuje v ďalšej sci-fi, tentokrát čisto v americkej produkcii a s hviezdami ako Matt Damon alebo Jodie Foster v obsadení.

Príbeh filmu sa odohráva v roku 2159, kedy je planéta Zem doslova preplnená a ľudská populácia je veľmi presným rezom rozdelená na dve diametrálne odlišné časti. Na tie privilegované, ktorí žijú v krajine zasľúbenej – na vesmírnej stanici Elysium, a na zvyšok, ktorý zostal na preľudnenej, zdevastovanej Zemi.

Elysium prísne dodržiava protiimigračné zákony a dbá na to, aby bol luxusný životný štýl obyvateľov stanice nedotknuteľný. To však ľuďom zo Zeme nezabráni v tom, aby sa na Elysium nepokúšali dostať. Za akúkoľvek cenu.

Hlavným hrdinom celého príbehu je bývalý podvodník Max (Matt Damon), ktorého život zaženie do slepej uličky. Ak si chce zachrániť holý život, musí sa vydať na neľahkú misiu, ktorej úspech by mohol dva nesúrodé svety zrovnoprávniť. Podľa zverejnených fotiek to vyzerá, že holohlavý Damon bude zvrátený svetový poriadok naprávať pomocou obrej búchačky.

O Blomkampovi sa hovorilo v súvislosti s pokračovaním District 9 aj natáčaním Hobita, ale on radšej pripravoval v tichosti a prísnej tajnosti svoj projekt za 120 miliónov. Teda štvornásobok sumy, čo stál District 9.

Z naznačenej synopse je zrejmé, že sociálny komentár si bude podávať ruku s akčným pojatím, pri ktorom by sme sa mali dočkať bitky na zemi. Dizajnovú stránku si vzal na starosť Syd Mead, ktorý pomáhal vytvárať vizuálnu podobu Votrelcov alebo Blade Runner.

Jodie Foster sa objaví v úlohe neústupnej guvernérky Elysii, Diego Luna si zahrá Maxovho priateľa Julia a Wagner Moura (Elitná jednotka) stvárni hlavného záporáka.

Red 2

(R Dean Parisot, USA 2013)

Prvý Red bol príjemnou akčnou oddychovkou, v ktorej partia tajných agentov v dôchodku (Bruce Willis, Morgan Freeman, Helen Mirren, John Malkovich) rozverne dokazovala, že od čias blokového videnia sveta nestratila pevnú mušku ani zmysel pre humor.

V dvojke bude síce chýbať Morgan Freeman, ktorý minule zomrel, ale k maniakálnemu Malkovichovi, stoickému Willisovi alebo drsnej Helen Mirren pribudnú noví parťáci. Týmovky letia a tak sa môžeme tešiť na Anthonyho Hopkinsa v úlohe hlavného záporáka, alebo Davida Thewlisa ako ruského informátora „Žabu“, ktorý si svoju prezývku vyslúžil za to, že otrávil kremeľský zdroj pitnej vody za pomoci brazílskej žabičky. S Ruskom je spojená aj postava dvojitej agentky v podaní Catherine Zeta-Jones.

Dôchodcov, ktorí budú zachraňovať svet pred zbraňami hromadného ničenia, režíruje Dean Parisot. Prevažne seriálový tvorca, ktorý má ale na svojom konte ale aj skvelú sci-fi paródiu / poctu Galaxy Quest alebo komédiu Finty Dicka a Jane s Jimom Carreym a Téou Leoni. Pozrieť by sme sa mali údajne viac do Európy, okrem iného do Paríža alebo Londýna.

2 Guns

(R Baltasar Kormákur, USA 2013)

Mark Wahlberg sa minuloročná spolupráca s islandským režisérom Baltasar Kormakurom (S milenkou mojej matky, Severní blata) na akčnej kriminálke Kontraband zrejme natoľko zapáčila, že sa s ním pustil aj do jeho ďalšieho projektu. Má v názve dve zbrane a pribrali do neho aj Denzela Washingtona.

Obaja herci sa predstavia v kriminálnej komédii, ktorá vznikla podľa komiksovej predlohy Stevena Granta. Scenáristicky ju upravil Blake Masters (seriál Brotherhood) a pôvodne ju mal točiť David O. Russell (Traja králi, Fighter).

Film pojednáva o dvoch elitných agentoch, ktorí sa spolu dohodnú, že vykradnú mafiánsku banku bez toho, aby poznali svoje identity. Čoskoro sa ale zistí, že všetko je podraz a že peniaze nepatria mafiánom, ale CIA. Obaja sa spoločne rozhodnú naložiť tým, ktorí ich do tohto komplotu zatiahli. V štýle, ktorý má blízko k Dannyho parťákom.

The Seventh Son

(R Sergej Bodrov, VB / USA 2013)

Vo šesťdesiatichštyroch rokoch sa rozhodol v Hollywoode preraziť skúsený ruský režisér Sergej Bodrov. Ten natočil na Oscara nominovanú drámu Kaukazský zajatec i veľkolepú historickú fresku Mongol – Džingischán. Teraz to skúša s žánrom fantasy.

Dej sa odohráva v osemnástom storočí a zoznamuje nás so skúseným majstrom Gregorym (Jeff Bridges), ktorý je lovcom duchov. Prenasleduje nemŕtvych, čarodejnice a potrebuje nájsť niekoho, kto by po ňom remeslo prevzal. Väčšina adeptov jeho skúšky neprežila, teraz však natrafil na Thomasa Warda (Ben Barnes), ktorý má pre toto povolanie evidentne talent. Začne u neho študovať, aby sa aj z neho raz stal exorcista a likvidátor monštier.

Problém ale nastane vo chvíli, keď o sebe začne hlasno dávať najavo najmocnejšia čarodejnica v okolí, smrteľne nebezpečná matka Malkin (Julianne Moore). Gregory, Thomas aj Thomasova priateľka, čarodejnica Alice (Alicia Vikander) sa proti nej spoločnými silami postavia.

Film sa nakrúcal čiastočne v Čechách. Bena Barnesa z Letopisov Narnie istí silná herecká dvojka Bridges-Moore a my môžeme byť zvedaví, či pôjde skôr o temnú a drsnú fantasy alebo dobrodružnú rozprávku.

Sin City 2

(R Robert Rodriguez, Frank Miller, USA 2013)

Od prvého Sin City ubehlo osem rokov. Robert Rodriguez počas tej doby natočil grindhouseovú Planétu Teror, tri detské filmy (Dobrodružstvo Žraločáka a Lávovky, Prckové, Spy Kids 4D: Stroj času) a dva diely Machete. Teraz sa do noirového mesta hriechu konečne znova ponára.

Film má podtitul A Dame to Kill For, čo naznačuje, že by mohol vychádzať z druhej knihy komiksovej série Sin City, ktorá v češtine vyšla pod názvom Ženská, pre ktorú by som vraždil. Malo by ísť teda o adaptáciu pravdepodobne nejkompaktnějšieho príbehu Franka Millera, ktorý sa na dvojke opäť podieľa ako spolurežiséri.

Dwight McCarthy (Clive Owen) sa rozhodne pomôcť žene, ktorá ho kedysi odkopla a zlomila mu tak srdce. Nikdy na ňu nezabudol, to ona je ženou, pre ktorú by zabil. A tiež tak urobí, dokonca jedného z najbohatších mužov v Sin City. Ešte štastie že má niekoľko priateľov, násilníckeho bitkára Marva, dievku Gail a pár ďalších, ktorí mu pomôžu zbaviť sa jeho ťaživej minulosti navždy. Inak by ho stálo život.

Vo filme sa v úlohe Dwighta vracia nielen Clive Owen, ale aj Mickey Rourke ako Marv, Jessica Alba ako Nancy Callahanová či Rosario Dawson ako Gail. Novo sa objaví Dennis Haysbert, ktorý nahradí zosnulého Michaela Clarka Duncana. V úlohe Dwightovej osudovej lásky Avy Lord by sa mohla predstaviť Alexa Vega, ale nie je to isté.

Thor: Temný svet

(R Alan Taylor, USA 2013)

Pokračovanie sa dočká aj komiksová fantasy od Marvela. Vypravíme sa opäť do Asgardu, na ktorého pokorenie sa chystajú temní elfovia v čele s ich drsným šéfom Malekith (Christopher Eccleston). Tí by radi celý vesmír uvrhli do nekonečnej zimy a zdá sa, že na ne nestačí ani samotný Odin (Anthony Hopkins). Našťastie je tu Thor (Chris Hemsworth), ktorý svojich priateľov, pozemskú lásku Jane Fosterovou (Natalie Portman) i celý vesmír ochráni pred armádou nadprirodzených kreatúr.

Vracajú sa všetci významní herci z jednotky, zmena nastáva len na poste režisérskom. Shakespearovského adaptátora Kennetha Branagha nahrádza Alan Taylor. Skúsený americký seriálový a filmový režisér, producent a scenárista, ktorý sa podieľal na množstve úspešných seriálov a minisérie, najčastejšie v spolupráci s HBO. Z poslednej doby napríklad na seriáli Hry o tróny. A veľkolepé bojové scény naozaj naznačujú, že film bude mať veľa fantasy fáz a že skôr ako na Zemi sa bude zápletka tentoraz odohrávať na Asgardu.

Captain Phillips

(R Paul Greengrass, USA 2013)

Po dvoch bourneovkách a Zelenej zóne sa britský režisér Paul Greengrass, domestikovanej v Hollywoode, obracia ku skutočnej udalosti z roku 2009, kedy bola americká nákladná loď MV Maersk Alabama prepadnutá pirátmi a unesená. Išlo o vôbec prvý únos americkej lodi po dvesto rokoch.

Komorný kapitán tejto lode Richard Phillips (Tom Hanks) sa rozhodol so somálskymi pirátmi spolupracovať a ponúkol sa ako rukojemník, keď celú jeho posádku prepustí. Jeho pobyt medzi pirátmi, až do vyslobodenia jednotkami Navy SEALs, určite skrýva napínavú šou.

Hobbit: The Desolation of Smaug

(R Peter Jackson, USA / Nový Zéland 2013)

Druhý Hobit z troch. Štúdio MGM potrebuje peniaze a tak naťahuje materiál, ktorá by vydala na jednu dlhšiu scénu, na tri časti, stopáž rovnocennej jednotlivým dielom Pána prsteňov.

Dvojka už sa snáď nebude zdržovať hodinovou expozíciou, v ktorej by sa tak ako v jednotke skoro hodinu hodovalo v Bilbovom príbytku, a tak trpaslíci s Bilbom zamieria rovno do Temného hvozdu. Gandalf sa od výpravy oddeľuje a trpaslíci sú zajatí miestnymi elfmi, ktorým nechcú prezradiť cieľ svojej výpravy. Bilbo im zo zajatia pomôže a družina môže pokračovať smerom k Osamelému vrchu, kde sídli drak Šmak. Bilbo trpaslíkom opäť pomôže nájsť dvere k pokladu a pyšný drak sa s trpaslíkmi stretne.

Aj druhého dielu putovanie Stredomorím, v ktorom hustne atmosféra, sa ujme Peter Jackson. Film by mal prísť do kín tak ako vlani na konci roka, tretí a posledný diel potom v júli 2014

Komentáre

komentare

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!