Na nočnej oblohe bol k videniu modrý Mesiac

V noci 31. augusta 2012 bol k videniu po niekoľkých rokoch na nočnej oblohe tzv modrý Mesiac. Toto označenie znamená, že bolo možné pozorovať druhý spln v jednom kalendárnom mesiaci. Názov pochádza z americkej terminológie. "Blue Moon" znamená niečo ako raz za uhorský rok. Jav nesúvisí s modrou farbou, ktorú Mesiac môže zriedkavo tiež mať.

Spln nastáva raz za 29,5 dňa. Kalendárny mesiac je o niečo dlhší. Preto sa raz za čas stane, že na niektorý mesiac vyjdú splny dva - na samom začiatku a samom konci. Jav nastáva raz za dva až tri roky.

O tomto prírodnom jave sa vie už zhruba 400 rokov, nie je teda žiadnou novinkou, vzácny a ojedinelý je však dodnes. Naši predkovia ho nazývali napríklad "zradný Mesiac". Nie vždy je však tento jav sprevádzaný modrastú farbou prirodzenej družice planéty Zem. Tá sa môže objaviť u ktoréhokoľvek splnu a je taktiež vzácna.

Ak sa ľuďom podarí zahliadnuť modrastú farbu, môžu sa podľa vedcov považovať za ozajstných šťastlivcov. Podľa niekoľkých teórií sa zdá byť Mesiac takto sfarbený vďaka sopečnému popolu v atmosfére a pravdepodobne aj postavenie Zeme voči Mesiacu v tej chvíli.

Modrý Mesiac je totiž zriedkavo k videniu aj pri mohutných požiaroch. Pravdepodobne opäť kvôli prítomnosti popolu v atmosfére.

Podľa astronómov by mal byť ďalší modrý Mesiac, či už sfarbený alebo nie, k videniu za tri roky, teda v roku 2015.

YouTube Preview Image

 

Komentáre

komentare

Pridaj komentár