Jed čiernej Mamby obsahuje liek proti bolesti lepší ako morfium

Čierna mamba je jeden z najútočnejšej a najjedovatejších hadov na svete. Zložka jeho jedu by sa ale mohla používať v zdravotníctve ako veľmi účinný liek na tlmenie bolesti. Je totiž podľa vedcov rovnako účinná ako morfium, a na rozdiel od neho nemá žiadne vedľajšie účinky, zdôrazňuje štúdia v časopise Nature.

Morfium má naopak celý rad vedľajších účinkov ako bolesť hlavy, vracanie alebo kŕče a ide tiež o návykovú drogu. S častejším užívaním u ľudí tiež klesá účinnosť opiátu.

Z hadieho jedu extrahovaná látka nazvaná mambalgin by mohla byť pre ľudí vhodnejšia. Zatiaľ ju však otestovali iba na myšiach.

"Je to v počiatočnom štádiu, samozrejme je veľmi ťažké povedať, či bude mať tieto účinky aj u ľudí. Ešte je potrebné urobiť mnoho testov, "vysvetľuje Eric Lingueglia z Inštitútu molekulárnej a bunkovej farmácie v blízkosti francúzskeho mesta Nice.

Nicolas Casewell, odborník na hadie jedy z liverpoolskej školy pre tropickú medicínu však verí, že jed má veľkú šancu na medicínske využitie. Podľa neho je veľmi zvláštne, že tak silná látka bola nájdená u zabijaka. Vysvetľuje to tým, že toxín, ktorý bráni bolesti, má uštipnutej koristi zabrániť utiecť. Mamba totiž korisť potom, čo ju uštipne púšťa a potom čaká, až začne jed pôsobiť.

Mamba čierna je najväčším jedovatým africkým hadom. Jej sfarbenie nie je čierne, meno dostala podľa farby vnútra papule.

Komentáre

komentare

Pridaj komentár