Dom, ktorý prikáže dažďu, vetru i slnku

Predstavte si dom, ktorý je nielen Supermoderný a Superpohodlný, ale ešte ku všetkému Superinteligentný. Práve taký vymysleli a postavili dvaja britskí architekti David Grunberg a Daniel Woolfson. Tí sa inšpirovali prácami britského matematika a spisovateľa Henryho Ernesta Dudeneyho (1857 - 1930), ktorý sa zaoberal logickými a matematickými hračkami a hlavolamami.

Na prvý pohľad sa vám môže unikátny dom zdať trochu ako zo sci-fi románu, alebo vám pripomenie skladačku origami, ale podivný vzhľad nie je rozhodne náhodný. Jeho tvar súvisí s jeho schopnosťami. Grunbergov a Woolfsonov výtvor sa dokáže zariadiť podľa toho, aké vonku panuje počasie. Sám sa otáča za slnkom, sám intuitívne mení podľa počasia aj miesta, kde bol postavený, tvar obvodových stien a interiérov.

Môže byť naprogramovaný napríklad tak, že v lete sa budete prebúdzať v priestoroch, ktoré sa otočia na východnú stranu. Užijete si tak teda vlažné letné ráno plné vľúdneho slnka. A ak ste milovníci tepla, bude sa s vami otáčať za pražiacim letným slniečkom celý deň. V zime si zase môžete byť istí, že "šikovný" dom vás maximálne ochráni pred nápormi fujavice a severáku.

O cene tohto výdobytku modernej architektúry a techniky zatiaľ autori aj developeri mlčia, ale je jasné, že priemerná hypotéka vám jeho stavbu asi nezafinancuje.

Komentáre

komentare

Pridaj komentár